Добросусідство в приватному секторі

Серед запитань до консультації у нашому сервісі «Консультація юриста. Онлайн!» досить часто постають питання щодо, так би мовити, правил добросусідства. Тобто, скоріше, їх порушення в так званому приватному секторі. Оскільки я і сам мешкаю в такій частині міста і час від часу теж стикаюся з неабияким поводженням окремих сусідів, думаю, цікаво буде всім дізнатися, як заставити поважати правила добросусідства.

Отже до порядку денного внесено наступні запитання:

 1. Відстань до межі сусідньої ділянки для будівництва господарських споруд.
 2. Місце розміщення септіка та вигребу на присадибній ділянці.
 3. Борімось з паліями сміття та листя.

Докладніше.

Питання №1

Доброго дня.

Підкажіть, будь ласка, на якій відстані від межі з сусідньою земельною ділянкою я маю право збудувати гараж? Дякую.

Консультація:

Відповідно до пункту 3.24 ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень» розташування і орієнтація житлових та громадських будинків повинні здійснюватись з урахуванням забезпечення нормативної тривалості інсоляції та норм освітленості відповідно до “Санитарных норм и правил обеспечения инсоляцией зданий и территорий жилой застройки” та ДБН В.2.5-28-2006 “Природне і штучне освітлення” як в будинках, що будуються, так і в сусідніх житлових і громадських будинках.

Для догляду за будівлями і здійснення їх поточного ремонту відстань до межі сусідньої ділянки від найбільш виступної конструкції стіни треба приймати не менше 1,0 м. При цьому повинно бути забезпечене влаштування необхідних інженерно-технічних заходів, що запобігатимуть стіканню атмосферних опадів з покрівель та карнизів будівель на територію суміжних ділянок.

Пункт 3.25а* ДБН 360-92: відстань між житловими будинками та господарськими будівлями і спорудами слід приймати відповідно до санітарних норм за таблицею 3.2а, але не менше протипожежних норм згідно з таблицею 1 додатка 3.1., а саме: 5 – 8 метрів.

Питання № 2

(мовою оригіналу):

Здравствуйте!

У меня соседи установили уличный туалет за 2 метра от моей летней кухни (частный сектор) и прямо возле межевого забора. Имеют ли они право на это? Если нет, то что мне делать? Спасибо.

Консультація:

Державними санітарними нормами та правилами утримання територій населених місць, затвердженими Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 17 березня 2011 року № 45 визначено, що вигрібна яма (вигріб) – це інженерна споруда у вигляді поглиблення в землі, виконана з водотривкого матеріалу, призначена для збирання та зберігання рідких відходів, наземна частина якої обладнана щільно прилягаючою кришкою та решіткою для відокремлення твердих відходів.

Відповідно до п. 2.22. вказаних Державних санітарних норм вигреби повинні бути віддалені від меж земельних ділянок навчальних та лікувально-профілактичних закладів, стін житлових та громадських будівель і споруд, майданчиків для ігор дітей та відпочинку населення на відстань не менше 20 м.

Місце розміщення вигребу на присадибній ділянці та відстань від нього до власного житлового будинку визначає власник цього будинку з додержанням правил добросусідства.

Спірні питання щодо місць розміщення вигребів на території присадибної ділянки розглядаються у порядку вирішення земельних спорів згідно з законодавством.

В умовах нецентралізованого водопостачання вигреби на території присадибної ділянки повинні бути віддалені від індивідуальних колодязів і каптажів джерел на відстань не менше 20 м, при цьому відстань від вигребів до громадських колодязів і каптажів джерел повинна бути не менше 50 м. При цьому слід враховувати напрямок схилу ділянки.

Приміткою 3 до пункту 3.25а* ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень» передбачено, що при продуктивності місцевих каналізаційних очисних споруд до 3 м3 на добу водозабірні споруди місцевого господарсько-питного водопостачання допускається розміщувати на відстані 40 – 50 м вниз за течією ґрунтових вод, 20 – 25 м вверх за течією і 25 – 30 м по перпендикуляру до осі течії потоку ґрунтових вод. Відстані від артсвердловин та колодязів до окремих будівель і споруд та інших джерел забруднення слід приймати 20 м.

Місце розташування водозабірних споруд повинне бути вверх за течією ґрунтових вод і вище стосовно до розташування каналізаційних споруд. За неможливості забезпечення цієї відстані в межах ділянки слід влаштовувати свердловини, колодязі або каптажі для групи будинків, які розміщуються вздовж житлових вулиць із відступом від червоної лінії на 2,5 – 5 м на майданчиках розміром 2,5 м х 3 м із твердим покриттям та ухилом не більше 4 – 5 %0.

Примітка 4 до пункту 3.25а* ДБН 360-92. Відстані до інших джерел забруднювання встановлюються відповідними нормативними документами за кожним конкретним фактором (шум, вібрація, електромагнітні коливання, радіація, джерела забруднення повітря та інші). Відстані від будинків та споруд до дерев та кущів слід приймати згідно з таблицею 5.2.

Примітка 5 до пункту 3.25а* ДБН 360-92. Вигрібні ями дворових вбиралень повинні бути виконані з конструкцій, які запобігатимуть фільтрації фекальних стоків у ґрунт.

Відповідальність за забруднення

Громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства, зокрема, за псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами, а також за розміщення, проектування, будівництво, введення в дію об’єктів, що негативно впливають на стан земель (пункти «в» та «г» ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України).

Питання № 3

Доброго дня!

Мешкаємо в приватному секторі. Сусіди постійно палять сміття на вулиці. Звичайно, вітер підіймає такий димар, що не продихнути. Особливо, якщо дме в сторону нашого дому. Постійно через це сваримося із сусідами, але вони все одно своє роблять. Але найбільш неприємно стає восени, коли вони палять опалі листя. Як можна вирішити цю ситуацію? Спасибі заздалегідь!

Консультація:

Статтями 16 і 22 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”  заборонено самовільне спалювання листя. Відповідальність за порушення цієї норми передбачена статтею 771 Кодексу України про адміністративні правопрорушення.

За самовільне випалювання рослинності або її залишків законодавство передбачає покарання у вигляді накладення штрафу на громадян у розмірі від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 170 до 340 гривень і на посадових осіб – від п’ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1190 гривень).

Категорично заборонено спалювання рослинних залишків на території підприємств, установ, організацій і населених пунктів, за винятком випадків, коли це здійснюється з використанням спеціальних дозволів за умови дотримання вимог щодо охорони атмосферного повітря.

Заборонено спалювання всіх видів відходів на прибудинкових територіях і в сміттєзбірниках, на території зелених насаджень. Самовільне випалювання сухої рослинності або її залишків, випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із водно-болотною та іншою природною рослинністю або її залишків у смугах відводу автомобільних доріг і залізниці, а також опалого листя у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу тягне за собою вищевказану адміністративну  відповідальність.

Якщо ви помітили горіння сухої трави, листя, сміття та ін. – спробуйте самотужки його ліквідувати. У випадках загрози значного поширення пожежі – негайно повідомте про загоряння за телефоном 101 до пожежної служби управління надзвичайних справ Вашого міста. Саме цей орган вповноважений здійснювати контроль за дотриманням законодавства в цій сфері, ліквідовувати наслідки його порушення, а також застосовувати відповідальність до винних осіб.

Якщо у вас з’явились запитання – ласкаво просимо до коментарів нижче.

Подібні записи:

72 відгуків

 1. Скажіть будь ласка чи несу я адміністративну відповідальність за те що між двома житловими будинками маю город який орять по осені , і коли виїджає трактор з під колес вилітає грунт , чи повина я замітати дорогу чи платити штраф.

  1. Якщо Ви використовуєте землю за призначенням, то ніякої відповідальності не несете. Щодо грунту з під колес трактора. Взагалі, Ваша ситуація підпадає під норми правил добросусідства та додержання рижиму тиші в населеному пункті. Тобто, насмітили – приберіть. Режим тиші встановлено Законом України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» та ДБН 360-92** Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень та Державні санітарні норми допустимих рівнів шуму в приміщеннях житлових та громадських будинків і на території житлової забудови.

 2. Доброго дня. Таке питання чи можуть люди робити собі огород між будинками? У мене соусідка постійно оре огород але між її огородом будинки і в мене постійно тріскає стіна… Та ділянка має бути для забудови чи може вона там садити?

  1. Вітання! Ви ж уважно читайте статтю, до якої написали коментар. Абзац другий питання першого:
   “Для догляду за будівлями і здійснення їх поточного ремонту відстань до межі сусідньої ділянки від найбільш виступної конструкції стіни треба приймати не менше 1,0 м. При цьому повинно бути забезпечене влаштування необхідних інженерно-технічних заходів, що запобігатимуть стіканню атмосферних опадів з покрівель та карнизів будівель на територію суміжних ділянок.”

 3. Доброго дня. Зіткнулись з такою проблемою. Між жилими будинками і приватними територіями (городами) був вузьмий прохід, типу дорожки. Ця дорога дуже довгий час була і це єдиний зручний спосіб проходу, так я це біля річки і другого проходу крім через головну дорогу під горб немає. Та недавно на тій доріжці хтось виклав плитку і на виході поставив ворота з калиткою і написав приватна власність. На кадастровій карті та дорожка ніяк не позначається. Людям стало не зручно йти в обхід. Чи правомірно це? Які дію потрібно вчинити?

  1. Судячи з усього у Вас справа у сервітуті. Право земельного сервітуту – це право власника або землекористувача земельної ділянки на обмежене платне або безоплатне користування чужою земельною ділянкою (ділянками) (ст. 99 Земельного кодексу України).
   Власники або землекористувачі земельних ділянок можуть вимагати встановлення зокрема таких земельних сервітутів:
   – право проходу та проїзду на велосипеді;
   – право проїзду на транспортному засобі по наявному шляху;
   – право відводу води зі своєї земельної ділянки на сусідню або через сусідню земельну ділянку;
   – право забору води з природної водойми, розташованої на сусідній земельній ділянці, та право проходу до природної водойми;
   – право поїти свою худобу із природної водойми, розташованої на сусідній земельній ділянці, та право прогону худоби до природної водойми;
   – право прогону худоби по наявному шляху
   – та інші.
   Отже той власник (користувач) земельної ділянки формально мав право вимагати обмеження користування своєю ділянкою на платній або безоплатній основі, але НЕ забороняти.
   Проте згідно зі ст. 100 Земельного кодексу України сервітут може бути встановлений договором, законом, заповітом або рішенням суду. Тобто таке його право можливо реалізувати лише шляхом укладання сервітуту в письмовій формі з іншими сторонніми користувачами своєї ділянки.
   Тобто особа, що заборонила користуватись своєю ділянкою, якою до цього тривалий час користувалось невизначене коло сторонніх осіб в певний спосіб, вчинила незаконно.
   Однак ще треба довести факт існування сервітуту. Тобто потрібно звернутись до процедури вирішення спору з добросусідства.
   Так, згідно зі ст. 158 Земельного кодексу України земельні спори вирішуються судами, органами місцевого самоврядування та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
   Ми Вам рекомендуємо звернутись зі скаргою до місцевої ради про порушення правил добросусідства. Відповідна комісія ради повинна вийти на місце та провести обстеження, за результатами якого вам буде видано акт про порушення. На підставі такого акту місцевої ради ви зможете звернутись в суд з позовом до сусіда про усунення порушень.

 4. Доброго дня, проживаєм в приватному секторів, нас по вулиці немає водовідведення(канави), цікавить хто має забеспечити водовідведення – мешканці цієї вулиці(кожний відносно своєї території) чи місцеве самоврядування, в даному випадку сільска рада.Дякую

  1. Добридень! Питання стосується діяльності комунальних служб місцевості та плану розвитку території. Тому його доцільніше ставити саме місцевій раді. Ви можете звернутись з тим питанням до місцевої ради з письмовим запитом на отримання публічної інформації. Вони зобов’язані будуть відповісти протягом 5 робочих днів.

 5. Доброго дня, питання таке:будинок сусіда десь1.5метри від межі,наш сарай від межі 4м.Під сараєм лежить гній,сусід каже що воняє,між нами паркан до двух метрів,вікна до нас не виходять,які норми щодо цього, дякую.

  1. Доброго!
   Конкретні норми відносно Вашого питання можете переглянути в нормативних актах в цій статті (їхні назви синього кольору є клікабельними). Але в кожному випадку все індивідуально. Тому, як завжди, звертайтесь до коміссії місцевої ради з питань вирішення спорів щодо добросусідства.

   1. Доброта дня,скажіть будь-ласка,наші сусіди встановили твердопаливний котел,прибудову збудували до 4 метрів від нашого будинку,в тепер весь дим з труби іде в наші вікна,в кімнатах смердить димом.Вони ним палять цілодобово.Що нам в цій ситуації робити.

    1. Добридень! Відповідь на Ваше питання міститься в питанні першому цієї статті. Але в кожному окремому випадку для вирішення спору з добросусідства звертайтесь до місцевої ради, як вже неодноразово ми відповідали в коментарях нижче.

 6. Доброго дня! Порадьте, будь ласка, що робити в такій ситуації, коли у мене з сусідом спільна вигрібна яма, яку я постійно викачую, а сусід ні? При спробах домовитись він не йде на контакт. Чи можливо якось притягнути його до відповідальності? Заздалегідь дякую

  1. Наше вітання!
   За правилами добросусідства все спільне майно підлягає спільному обслуговуванню, якщо інше не передбачено домовленностями між співвласниками. Спори між співвласниками майна, щодо його утримання тощо, вирішуються в судовому порядку. Такий порядок застосовується, якщо септик перебуває у спільній між вами власності згідно правовстановлюючої документації на ваш об’єкт(и) нерухомості.
   Інша справа, якщо, септик перебуває на вашій земельній ділянці. Документально ніяк не оформлений, або оформлений за документами на ваш будинок за вами. В такому разі ви сміливо можете обмежити доступ або взагалі позбавити сусіда доступа до септика. Всі його претензії в такому випадку будуть не обгрунтовані та незаконні.

   1. Добрий день. Скажіть будь ласка на якій відстані від мого вікна має стояти сусідська стіна. Дякую.

    1. Доброго вечора!
     Людмила, якщо Ви уважно читали статтю, то відповідь міститься у питанні першому, а саме: відстань між будівлями повинна бути щонайменше один метр.
     Детальніше вже повинен визначати експерт-будівельник.
     Звертайтесь до нас за юридичною допомогою!

 7. Дуже Вам дякую за змістовну відповідь! Двір не було змоги розділити так,як при поділу будинку кухня залишилась колишньому чоловікові. Мені дісталася літня кухня ,яка знаходиться за двадцять п’ять метрів від будинку і вона приєднана до гаража, який дістався колишньому. Поділ двору не можливий через розміщення прибудинкових споруд та самого будинку, тому він залишився у спільній власності. Ще ,раз Вам дякую! Будьте здорові!

 8. Доброго дня! Прошу Вашої поради. Я проживаю з трьома дітьми у будинку ,який поділений на дві частини після розлучення. В другій половині будинку проживає мій колишній чоловік. Двір знаходиться у спільній власності. Мені не подобається ,що колишній чоловік із своїм братом у нашому спільному дворі красить машини, миє їх постійно, займається ремонтом машин на продаж. У дворі постійно багато машин та посторонніх людей. Я виховує дитину з особливими потребами дитина з аутизмом важкої форми , перша група інвалідності. Нам заважає його робота. Діти не хочуть виходити у двір. Розмовляла з ним він не розуміє, говорить,що йому байдуже, що це його двір і він буде робити все,що захоче. Підкажіть прошу,що робити, куди звертатись? Чи він дійсно має право на все? І чи порушуються наші права ,особливо права дітей? Тим більше зараз карантин.

  1. Вітаємо, Аліно!
   Щодо порушення Ваших прав на спільне чи роздільне користування придомовою територією то, як у всіх рекомендаціях до цієї статті, Ви можете звернутись зі скаргою до місцевої ради про порушення правил добросусідства. Відповідна комісія ради повинна вийти на місце та провести обстеження, за результатамии якого вам буде видано акт про порушення. На підставі такого акту місцевої ради ви зможете звернутись в суд з позовом до сусіда про усунення порушень.
   А взагалі, якщо будинок було розділено в рамках судового спору між подружжям щодо розділу спільного майна, то й двір повинен був бути розділений також. В іншому випадку Вам належить зробити й це.
   Окрім того, будь-яку господарську діяльність, пов`язану із підприємницькою та з забруднюючими речовинами (паливно-мастильні речовини, в т.ч. відпрацьовані, забруднена вода тощо), в житлових приміщенях або поряд з ними категорично заборонено. За таке передбачено адміністративну, а в деяких випадках кримінальну відповідальність (наприклад, здійснення підприємницької діяльності без її оформлення або без отримання спеціальних дозволів, ліцензій тощо). Отже з цього приводу звертайтесь до поліції.

 9. Доброго дня, дайте пораду, я проживаю по документам в літній кухні. Постройка стара вже десь 40 років, дід збудував. Відстань від сусідськоі межі 50 см. Їхня стайня стоїть на самій межі на рівні з моєю літньою кухнею. Слава богу що нічого там уже не тримають. Проблема в тому, що їхній туалет знаходиться на рівні моїх дверей приблизно метр від паркан, а тепер ще запустили там собі курей, зараз почнеться спека і сморід буде страшенний. Просила по людьськи забрати, сказав мені що це його територія і робить що хоче. Забере в тому випадку якщо я відсуну літню кухню на півтора метра. Скажіть хто з нас правий. У мене 2 малих дітей зараз потепліє так навіть двері не відкрити, і там в мене біля дверей облаштований дитячий майданчик.

  1. Вітаємо, Євгенія! Вирішити ваш спір буде дуже складно. В даному випадку слід керуватися нормативами, що діяли на момент введення в єксплуатацію спірних будівель, їхнє первісне та поточне цільове призначення, тощо. Але визначити правого та винуватого можливо лише за встановлених юридичних процедур з вирішення спорів добросусідства.
   Якщо Ви вважаєте, що сусіди порушують правила добросусідства, Ви можете звернутись зі скаргою до місцевої ради про порушення таких правил. Відповідна комісія ради повинна вийти на місце та провести обстеження, за результатамии якого вам буде видано акт або про порушення, або письмова відповідь про відсутність порушень. На підставі такого акту місцевої ради ви зможете звернутись в суд з позовом до сусідів про усунення порушень.

   1. Доброго дня, сусід почав будувати вігрібну яму лише за 4,5 метри від хати та від нашої води. А вода стоїть на межі між нами , та він просить забрати воду з межі між нами що нам робити ?

    1. Привіт!
     Перечитайте Питання № 2 цієї статті. Там зазначено дозволену відстань між житловими будівлями та септиками. Якщо спір не вирішити полюбовно, то люди добрі, читайте вже, нарешті, уважно всю статтю та коментарі, – тисяча стонадцять раз писано – звертайтесь до коміссії місцевої ради з питань вирішення спорів щодо добросусідства.

     1. Сусід по вулиці навпроти мого гаража побудував лавку і столик, які заважають заїзду в гараж. Чи правомірно він поступив і як вирішити спірне питання?

     2. Не зрозуміло, на чиїй землі він це зробив. Це ще траба встановити. В будь-якому випадку рекомендуємо звернутись зі скаргою до місцевої ради про порушення правил добросусідства.

Залишити відповідь