Встановленя багатозонного електричного лічильника

В попередній публікації за мотивами консультації, наданої в рамках нашого сервісу «Консультація юриста. Онлайн!», ми торкнулися болючої теми комунальних тарифів в контексті встановлення безкоштовних лічильників.

Ця тема виявилась досить актуальною і потягла за собою численні звернення наших читачів за юридичними консультаціями.

Серед інших, для публікації в блозі ми обрали найцікавіше запитання.

Питання (мовою оригінала):

Скажите, пожалуйста, как заменить бесплатно счетчик электроэнергии на зональный, если при этом плановая замена счетчика электросетью производилась в 2011 г.?

Консультація:

Встановлення багатозонного лічильника

Споживачі електроенергії можуть здійснювати розрахунки за електричну енергію за тарифами, диференційованими за періодами часу: тризонними (нічний, напівпіковий, піковий) та двозонними (нічний, денний). Для цього необхідно встановити багатозонний (багатотарифний) лічильник.

Встановлення багатозонного лічильника є доцільним у разі, якщо споживач користується електроенергією в години мінімального навантаження в мережі, тобто в нічний час, коли діють інші, зменшені тарифи на електроенергію. Це може бути вигідним зокрема для промислових підприємств. Ефективність використання багатозонних лічильників для побутових споживачів у кожному випадку є індивідуальною, тому її потрібно вираховувати окремо.

Відповідно до пункту 12 «Правил користування електричною енергією для населення», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 р. N 1357, у разі вибору споживачем іншого виду тарифу на електричну енергію  енергопостачальник  встановлює відповідний прилад обліку. При  цьому  споживач  оплачує  вартість  нового  приладу  обліку з урахуванням  балансової  вартості та амортизаційного зносу приладу обліку, який замінюється.

Тобто в разі бажання споживача раптом, прямо зараз, встановити багатозонний лічильник, вартість  нового  приладу  обліку оплачує споживач.

Відповідно до пункту 8 «Правил користування електричною енергією для населення», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 р. № 1357, прилади обліку електричної енергії мають бути придбані, встановлені, підключені енергопостачальником, а   їх   вартість   та  вартість  послуг  з встановлення оплачена:

а) для новозбудованих будинків – забудовниками;

б) у разі розділу обліку електричної енергії – організаціями, які здійснюють розділ обліку.

Пунктом 5 «Технічного регламенту щодо суттєвих вимог до засобів вимірювальної техніки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2009 р. N 332, встановлено, що періодична повірка,  встановлення,  обслуговування та ремонт, зокрема демонтаж,  транспортування,  монтаж, засобів вимірювальної техніки,  вимоги  до  яких  визначені  у  додатках  1-4  до  цього Технічного регламенту,  проводяться за рахунок коштів підприємств, організацій та установ,  які надають послуги з  електро-,  тепло -, газо- і водопостачання.

Мається на увазі, що, якщо ініціатива встановлення багатозонних лічильників походить від організації, яка роздає електроенергію, – вартість цієї процедури покладається на таку організацію.

Крім того, згідно з частиною четвертою статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, здійснюються за рахунок суб’єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.

Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, покладається на суб’єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.

Періодична повірка проводиться за рахунок тарифів на електро-, тепло-, газо- і водопостачання.Порядок подання таких засобів на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, а також порядок оплати за періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Це слід розуміти, як законодавче внормування обов’язку суб’єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання, проведення планових замін засобів вимірювання на сучасні за власний рахунок.

Але ось і ложка дьогтю. Згідно перехідним положенням цей Закон набирає чинності з 1 січня 2016 року.

Отже, оскільки правовий режим періодичності планової заміні засобів вимірювання законом ще не набрав законної сили, відповідні організації здійснюють це завдання (оскільки сучасні засоби вигідні, перш за все, їм самим) добровільно.

Однак, зазначені вимоги законодавства є обов’язковими на всій території України.

Таким чином, починаючи з першого січня наступного року, енергокомпанії України, відповідальні за розподілення електроенергії і стан вимірювальних приладів, повинні будуть дотримуватись встановлених нормативними актами термінів користування й планової заміни електричних лічильників (на багатозонні).

Подібні записи:

Залишити відповідь