Важливі віхи судового вирішення спору

Судовий порядок вирішення спорів, мабуть, найпоширеніший спосіб. Так склалося історично.

В попередній статті ми розглянули способи вирішення спорів на різних етапах розвитку договірних відносин. Більшість з цих способів вже розглянуто в інших наших статтях. З нерозкритих у нашому блозі залишився саме судовий спосіб вирішення спорів.

Ми вже визначилися раніше, що спір може виникнути через дефект договору. Проте, це не єдина причина. Недарма розбіжності сторін договору називають спором в разі недосягнення домовленостей. Тобто першопричиною спору виступає і різне розуміння ситуації кожною зі сторін договору, і різна мета, яку вони прагнуть досягти як в результаті виконання/невиконання договору, так і із самого непорозуміння.

Отже, ставлення, морально-психологічне відношення до підстав спору і способів його вирішення лежить в основі причин його виникнення. Відтак, дефект договору є вже похідною причиною непорозуміння сторін договору.

Судовий порядок вирішення спору полягає в передачі повноважень на врегулювання розбіжностей сторін щодо предмету спору третій незалежній стороні – судові, який повинен виступати як арбітр, підкріплений авторитетом держави та закону.

Розповсюджений претензійно-позовний порядок вирішення спорів, особливо в господарських відносинах, зумовлює досить типовий алгоритм дій всіх учасників цього процесу.

Схематично цей процес виглядає так:

sprite

Візуальне зображення етапів судового вирішення спору

Спочатку етап виникнення спору між сторонами через порушення договору, далі – обмін письмовими претензіями (переписка), потім – подання до суду позову, розгляд позову судом та прийняття ним рішення (майже обов’язково, – оскарження рішення суду до вищих інстанцій), і на останок – виконавче провадження за рішенням суду… А далі – пустота (Пєлєвіна ).

Тобто, цей процес, як ми бачимо, багатоступеневий. Він розтягнутий у часі (інколи такі спори роками розглядаються в судах). Рішення суду на користь одного зі сперечальників при цьому не є істиною в першій інстанції – рішення у справі може змінюватися від інстанції до інстанції або, взагалі, повертатися на розгляд до суду першої інстанції і виходити на нове коло розгляду. Окрім того, не слід забувати, що рішення суду ще потрібно виконувати, чим займається державна виконавча служба. Остання, в свою чергу, будучі позбавлена чи то мотивації, чи взагалі є «мертвонародженою», не виконує свої природні функції з примусового виконання рішень судів, від слів «майже взагалі».

До чого це все?

Ні, ми не переконуємо вас в тому, що судовий порядок вирішення спорів є безглуздим або невдалим чи-то ще якимось негативним засобом.

На наше впевнене переконання будь-що буде погано працювати, якщо не вміти або не хотіти цим користуватись.

Звісно, наша судова та правова система взагалі зажили не абиякої негативної слави. Проте всі ми, хтось явно, хтось підсвідомо, але розуміємо, що то все через людський фактор. А судовий порядок вирішення спорів є лише одним із правових способів, який можливо і потрібно використовувати правильно та уміло.

Отже прислів’я «хочеш щось зробити гарно – зроби це сам» є завжди актуальним. Тому, перш ніж, звертатися до суду або взагалі запобігти такій вірогідності перечитайте ще (не)раз наші рекомендації (тут, тут, тут та тут) з цього приводу.

Але, «знав би де впадеш – соломку підстелив би» також наша (і не тільки) національна риса. Ситуація може розвинутись так, що без суду – вже нікуди.

Тому інколи доводиться звертатися до суду.

Про що судимося?

Відтак подаємо позов.

Гірше, якщо позов подали на вас. Чому гірше? Ефект неочікуваності. В цьому разі морально – м’яч на стороні позивача.

Але це на перший погляд. Оскільки позивач – це не завідомо права сторона, яка вже має певні переваги в спорі… Позивач, психологічно, – агресор, нападник. Відповідач же змушений йти у захист.

Проте у відповідача майже завжди залишається можливість перейти у контрнаступ – подати зустрічний позов, який розглядатиметься судом в межах тієї ж справи, одночасно з позовом первісного позивача.

Що протиставляти первісному позову в зустрічній позовній заяві залежить, звісно, від конкретної справи. Ба не все так складно. Висувайте вимоги згідно свого бачення справи. Вимагайте те, що потрібно вам.

Юристи можуть заперечити проти цього, мовляв, це просто заперечення проти позову (процесуальний документ), який не вимагає, щонайменше, сплати судового збору (залежить від суми позову, якщо вимоги матеріальні). В тім-то й справа, що заперечення уособлює лише захисну позицію відповідача без права вимоги від позивача будь-чого.

Зустрічний позов, навпаки, надає вам можливість пред’являти первісному позивачеві свої вимоги. Практика доводить, що і стратегічні, і психологічні наслідки такого вчинку є доцільними з огляду всієї судової справи. Це врівноважує баланс сторін у справі і знижує моральний тиск позивача. Та і суддю (суддів при колегіальному розгляді прави) змушує розглядати справу різносторонньо.

З іншого боку, якщо ж ви є первісним позивачем, то, перш за все, забезпечте позовні вимоги достатніми доказами своєї правоти.

Досить розповсюдженими є необґрунтовані позови. Чи то право вимоги не настало, чи суду не надано переконливих доказів наявності збитків, суми заборгованості, тощо.

Завжди! перед поданням позову забезпечуйте досудове врегулювання спору, хоча б, письмовою вимогою до майбутнього відповідача про виконання (дотримання) умов договору…

І, взагалі, краще подавати до суду позов, наприклад, про визнання права власності на майно боржника за договором застави (поруки, на підставі права притримання, тощо), ніж про стягнення заборгованості з точки зору перспективи виконання судового рішення. Яку потім ще доведеться витягувати з боржника через державну виконавчу службу.

Тобто позов про право завжди краще позову з матеріальними вимогами.

Якщо ж  вам таки довелося вдатися до судового врегулювання спору, вам в нагоді прийдеться наш сервіс «Судова справа».

Сервіс може бути використано:

 • як особою, що бажає пред’явити позов (позивачем),
 • так і особою, проти якї вже пред’явлено позов (відповідачем), яка, в свою чергу, також може пред’явити до позивача зустрічний позов в рамках цього продукту.

Звертаємо увагу! За допомогою цього сервісу можливе вирішення в судовому порядку НЕ ЛИШЕ спорів, що витікають з договірних відносин. Проте кримінальні справи не входять до цього продукту!

Як користуватися сервісом «Судова справа»?

Сервіс «Судова справа» надає можливість замовити вирішення вашої справи в судовому порядку.

Замовлення продукту за цим сервісом має вигляд форми, в якій потрібно обрати певні опції та зазначити конкретні відомості, які будуть нами застосовані для розробки індивідуального продукту за вашим замовленням.

Форма ділиться на розділи за змістом і складає 6 розділів:

 1. Розділ «Підсудність»

Загальна юридична практика розгляду судових справ, особливо між суб’єктами господарювання, вже давно використовує так званий “заочний” судовий розгляд за відсутності сторін безпосередньо в судових засіданнях (окрім кримінальних справ).

Тобто застосування цього сервісу не потребує особистої участі в судовому розгляді справи замовника ані представниками нашої Юридичної компанії, ані представниками замовника.

Судові справи згідно з цим сервісом підрозділяються за категоріями підсудності справ на цивільні, господарські й адміністративні.

pidsudnist

Обрання підсудності в сервісі замовлення

Цивільні справи розглядаються в судах загальної юрисдикції, тобто в звичайному районному (міському) суді, за позовами між громадянами та між громадянами і юридичними особами з приводів, що не відносяться до підприємницької діяльності.

Господарські справи розглядаються в спеціалізованому господарському суді. Господарські суди розглядають лише справи між господарюючими суб’єктами (підприємствами, фізичними особами-підприємцями). Кожен господарський суд розташовується в обласному центрі. Отже на одну область – по одному господарському суду.

Адміністративні справи з позовів до державних органів та установ, їх посадових осіб розглядаються окружними адміністративними судами. Їх розташування аналогічне господарським судам.

Тобто в цьому розділі вам потрібно обрати підсудність вашої справи.

Зверніть увагу! Поряд з назвою майже кожного елементу форми присутній значок питання у синьому кружечку. Якщо на нього навести курсор миші (на комп’ютері) або натиснути пальцем (на сенсорному екрані) – спливе затемнене віконце з підказкою.

tooltip2

Підказка у формі замовлення

     2. Розділ «Сторони справи»

storony

Вигляд розділу «Сторони справи»

Розділ складається з двох полів, в яких потрібно зазначити сторін вашої судової справи.:

 • «Вкажіть свою позицію в справі» – в цьому полі потрібно обрати свою позицію в справі: позивач або відповідач.

pozyvach

Обрання своєї позиції в справі

 • «Інша сторона справи» – вкажіть ПІБ іншої сторони вашої справи, якщо це фізична особа, або назву, якщо це юридична особа.

another

Поле для зазначення інформації про іншу сторону судової справи

     3. Розділ «Обставини справи»

obstavyny

Вигляд розділу «Обставини справи»

Розділ призначено для зазначення предмету та підстав позову, заперечень проти позову, документи обґрунтування та складається з трьох полів:

 • «Спір виник з договірних відносин?» – оберіть, чи спір в вашій справі виник з договірних відносин? Це впливає на доступність деяких опцій цього продукту;
 • «Предмет та підстави позову» – зазначте, з приводу чого виник спір, факти, які необхідно встановити для вирішення спору (предмет позову), та фактичні обставини, за яких виник спір (підстави позову). Наприклад, спір виник з приводу невиконання такою-то особою певних зобов’язань за таким-то договором. А саме…;
 • «Копії документів» – додайте файли копій документів, які підтверджують обставини, на які ви посилаєтесь (договори, правовстановлюючі, розрахункові документи, тощо).

Сервіс також має додаткові опції продукту на вибір замовника, які не є обов’язковими. Заголовок додаткових опцій продукту навмисно виділено оранжевим кольором:

    4. Додаткова опція «Термінове замовлення»

terminovist

Додаткова опція термінового виконання замовлення

Загальний строк виконання замовлень відповідно до Правил надання юридичних послуг складає три робочих дня.

Позовна заява або заперечення проти позову потрібні були ще вчора? Виберіть цю опцію, щоб замовити термінове складання потрібного документу протягом ДОБИ з моменту отримання коштів після оплати вартості цього продукту.

     5. Додаткова опція «Зміна підсудності»

zmina

Додаткова опція зміни підсудності справи

Цю опцію може бути використано лише у спорах, що витікають з договірних відносин. Тому, якщо в розділі «Обставини справи» в полі «Спір виник з договірних відносин?» ви виберете опцію «ні», додаткову опцію «Зміна підсудності» буде приховано.

Загальне правило вирішення спорів в суді з приводу порушень договорів передбачає розгляд справ за місцем знаходження відповідача. А якщо це місце на іншому боці країни, і відповідач всіх там «знає»?… Ми змінюємо суд можливого розгляду справи на зручний для замовника.

Це цілком законно і в більшості судових справ, коли відповідач знаходиться, наприклад, в іншій області, – цілком доцільно. Справу буде розглянуто в суді за вашим місцезнаходженням. Відповідач навряд чи прийматиме участь у справі. Оскарження судового рішення також потребуватиме звернення до суду вищої інстанції за вашим місцезнаходженням. Отже шанси виграти таку справу у відповідача суттєво зменшуються.

     6. Додаткова опція «Супровід та підтримка»

suprovid

Додаткова опція супроводу справи юристами

Обрання цієї опції передбачає загальну підтримку справи нашими юристами під час її розгляду в суді: правовий контроль справи, аналіз документів, що надходять із суду та від інших сторін в справі, моніторінг електронного реєстру судових рішень для своєчасного виявлення рішень суду в справі (частенько суди, особливо загальної юрисдикції, не обтяжують себе зайвими клопотами з надіслання сторонам завчасно судової кореспонденції у справі), забезпечення електронного документообігу між судом та замовником, розширене консультування телефоном, тощо.

Готовий продукт «Судова справа»

До складу продукту входять:

 • правовий аналіз доданих до замовлення копій документів, як підстав подання позову або заперечень проти позову (позовна заява (якщо її вже пред’явлено), спірний договір або рішення посадової особи/органу, первісна договірна/бухгалтерська документація (акти прийому-передачі, рахунки, квитанції, платіжні доручення, тощо), переписка з приводу виконання/невиконання договору/рішення і т.д.);
 • розроблення позовної заяви (для позивача)/заперечень проти позову (для відповідача);
 • підготовка супровідної документації для подання до суду;
 • розрахунок судового збору та підготовка платіжної документації для його сплати замовником для подання позовної заяви;
 • складання заяв/клопотань в судовій справі для суду першої інстанції (зазвичай протягом судового розгляду справи подається щонайменше 4 заяви/клопотання – саме стільки їх входить до складу продукту);
 • складання письмових пояснень для суду першої інстанції (в склад продукту входить 1 (один) такий документ, що, зазвичай, достатньо);

Додаткові опції продукту на вибір Замовника:

 • Термінове замовлення – позовна заява або заперечення проти позову потрібні були ще вчора? Виберіть цю опцію, щоб замовити термінове складання потрібного документу протягом ДОБИ з моменту отримання коштів після оплати вартості цього продукту;
 • Зміна підсудності (лише для спорів, що витікають з договірних відносин)- за загальним правилом вирішення спорів в суді з приводу порушень договорів розгляд справ здійснюється за місцем знаходження відповідача. А якщо це місце на іншому боці країни, і відповідач “всіх там знає”? Ми змінюємо суд можливого розгляду справи на зручний для Замовника. В межах законодавства!
 • Супровід та підтримка судового розгляду справи в суді першої інстанції – являє собою загальну підтримку справи під час її розгляду в суді: правовий контроль справи на підставі судових документів, аналіз документів, що надходять із суду та від інших сторін в справі, моніторінг електронного реєстру судових рішень для своєчасного виявлення рішень суду в справі, забезпечення електронного документообігу між судом та замовником, розширене консультування телефоном, тощо.

Увага! Особиста участь в судовому розгляді справи замовника за даним продуктом не передбачається ані представниками нашої Юридичної компанії, ані представниками замовника.

Готовий продукт «Судова справа» має вигляд письмових документів (zip-архів з файлами в розширенні .docx Microsoft Word 2007-2016), який ми надсилаємо замовнику протягом трьох робочих днів після замовлення на адресу електронної пошти замовника.

Подібні записи:

Залишити відповідь