Проблема:
- Хронічні прострочення платежів за договорами постачання товарів сільгоспвиробникам.
Завдання:
- Забезпечити механізм повернення кредитних коштів в оборот протягом фінансового року.
Рішення:
- Впорядкування кредитних договорів та їх посилення забезпечувальними механізмами шляхом поєднання в єдиний комплекс.
Вигода:
- понад 5 млн. доларів США – дохід підприємства за перший же рік використання нашого продукту.
Результат:
- Розроблено продукт Гарантійний комплекс;
- Продукт впроваджено на підприємстві;
- Розмір дебіторської заборгованості на кінець фінансового року істотно скоротився, механізми позасудового стягнення заборгованості зменшили вдвічі строки процедури та втричі її собівартість.
Детальніше.
2006 рік. Замовник – ТОВ «Щедрій Лан», Луганська область, – оптовий продавець посадкового матеріалу, засобів захисту рослин та мінеральних добрив (ХСЗР) безпосереднім сільгосптоваровиробникам. Офіційний представник у Луганській області: Syngenta, Bayer AG та ін.
В умовах українського с/г ринку продажі ХСЗР, с/г техніки тощо виробникам с/г продукції здійснюється майже завжди за рахунок запозичених коштів (кредити, лізінг та ін.).
Враховуючі зростаючу конкуренцію, присутність банків та їхніх обтяжень на кредитні кошти с/г товаровиробників, що істотно обмежують операційну діяльність останніх щодо обсягів наявних коштів та розпорядження ними, Замовник потребував механізму, за яким він міг би відпускати свої товари таким покупцям на умовах розстрочки / відстрочки платежу за умови отримання повного розрахунку в той же фінансовий рік.
Нам як, юридичній компанії було замовлено вироблення необхідного фінансово-правового механізму, який повністю задовольняв би потребу Замовника та дозволяв би, в разі порушення покупцем умов оплаті товару, швидко та ефективно, без необхідності звертатись в суди та інші інстанції, стягнути з покупця-порушника фінансової дисципліни заборгованість.
Ми розробили такий механізм – «Гарантійний комплекс».
З його допомогою Замовник відпускає свої товари безпосереднім с/г товаровиробникам на умовах товарного кредиту на строк до одного року (до кінця поточного або по конкретну календарну дату) під заставу продукції, що перебуває в процесі виробництва (майбутній врожай). В разі порушення умов оплати товарного кредиту погашення заборгованості відбувається за рахунок зібраного врожаю.
Детальніше з «Гарантійним комплексом» можна ознайомитись в статті Правила контролю виконання договору.
Зміст Гарантійного комплексу.
На етапі укладання договору товарного кредиту застосовується наш Гарантійний комплекс шляхом укладення додаткових забезпечувальних угод з с/г виробником та їхньої державної реєстрації для надання їм юридичної сили та пріоритету перед всіма іншими третіми особами та аналогічними угодами.
Наступний етап вступає в дію лише в разі порушення умов оплати за договором товарного кредиту.
Цікаво, що в подальшому дану власну розробку ми застосовували в інших галузях: машинобудівної, харчової промисловості, тощо.
Єдиним «вузьким гирлом» Гарантійного комплексу є вимога – наявність активів у контрагента, які можна використовувати в якості застави.